ВЕЧЕ СЕВДАЛИНКИ и драмско-музички програм „Андрић од Вишеграда до Ђердапа“

09.03.2026.

ВЕЧЕ СЕВДАЛИНКИ и драмско-музички програм „Андрић од Вишеграда до Ђердапа"

Четвртак, 12. март 2026. године у 19.00 часова
Галерија библиотеке у Кладову

У години за нама обележено је 50 година од смрти Иве Андрића, док се ове године навршава 65 година од доделе Нобелове награде за књижевност нашем нобеловцу за роман „На Дрини ћуприја“.

Тим поводом приређујемо посебно Вече севдалинки и драмско-музички програм „Андрић од Вишеграда до Ђердапа", који на уметнички начин спаја књижевност, поезију и музику. Програм обједињује биографске податке о писцу и најлепше поетске одломке из његових дела, посебно из романа „На Дрини ћуприја“, у којем Андрић снажно осликава Босну кроз време, инспирисан животом и магијом Вишеграда.

У драмском делу програма наступају глумци
Пеђа Милојевић и Јована Пантић,
док музички део доноси извођење традиционалних народних песама – севдалинки.

Севдалинке изводе солисткиње Радио Београда
Биљана Петковић и Весна Димић,
уз музичку пратњу:
Зоран Вељковић – гитара и Невена Радивојевић, клавир

Публику очекује јединствен спој драмског и музичког израза кроз који ће бити евоцирани Андрићев живот, Вишеград и симболика старог моста на Дрини, у атмосфери вечери посвећене севдалинкама.

Позивамо све љубитеље књижевности, музике и културе да присуствују овом посебном програму и на достојанствен начин обележе значајне јубилеје везане за живот и стваралаштво Иве Андрића.

Улаз је слободан.